Kocaeli Otogaz Dönüşüm Sistemleri

  • Firma YetkilisiBelirtilmedi
  • AdresBelirtilmedi
  • TelefonBelirtilmedi

Firma Hakkında

Firma Tanıtımı

KOGAZ ZAVOLİ OTOGAZ SİSTEMLERİ

LPG Nedir?

LPG, yani Sıvılaştırılmış Petrol Gazı, ham petrolün rafinerilerde damıtılması sırasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğal gazın ayrıştırılması ile elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan, renksiz, kokusuz, havadan ağır ve yanıcı bir gazdır. Bir sızıntı halinde, gaz kaçağının hemen anlaşılması için rafineriler tarafından özellikle kokulandırımıştır. Ülkemizde kullanılan mix LPGnin bileşimi genelde %70 bütan, %30 propandır. Bir litre LPG gazlaştığında, normal şartlarda yaklaşık 250 litre gaz hacmine ulaşır. LPG doğal gaz gibi uçucu olmayıp, dibe çöker.
• LPG, kullanım şartlarına uyulduğunda, tüketicilerin güvenle kullanabileceği bir yakıttır.
• PG, doğalgazın sağladığı bütün faydaları sağlayan ve herhangibir merkezi altyapı gerektirmeyen bir enerji türüdür.
• LPG, basit kimyasal yapısından dolayı diğer enerji kaynaklarına göre çevreci bir yakıttır.
• LPG, ambalajanabilen ve taşınabilir bir enerji türüdür.
• LPG ayrıca, diğer yakıt türlerine göre ısı değeri yüksek ve verimli bir yakıttır.
• LPG herhangibir yaşam biriminin yaklaşık tüm enerji ihtiyacını kaşılayabilmektedir.
Neden LPG?
Lpg benzine göre çok daha ucuz bir yakıttır :
Benzine göre şehir içi trafiğinde %40-45, uzun yolda % 45-50 oranında daha ekonomiktir. Bu oranların doğruluğu için aracın benzin ve LPG ve bakımları düzenli yapılmalıdır.
LPG aracın motor ömrünü uzatır :
LPG’li araçlarda silindirlere gönderilen gazın yanmasından sonra motorda asit ve karbon bırakmadığından aracın motor yağını eritmez, kalitesini bozmaz. Motor yağının azalması yada kirlenmesi silindirlerdeki aşınmayı hızlandırdığından LPG’li araçlarda temiz kalan motor yağı araç silindir ve gömleklerinin zarar görmesini engeller.
LPG’li araçlarda yağ sarfiyatı daha düşüktür :
Benzinli araçlarda motor yağı takriben 5.000-6.000 km’de bir değişirken LPG’li araçlarda 8.000-10.000 km’ye çıkmaktadır.
LPG’de oktan değeri yüksektir :
Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır. LPG ‘nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir.Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur.
LPG benzine nazaran daha düşük sıcaklıklarda buharlaştığı için havayla kolayca karışır :
Böylece kurum oluşturmayan tam yanma sağlanır. LPG yüksek termodinamik özelliklere sahip olduğundan daha kolay ve iyi yanma sağlar.
LPG ‘de kapalı yakıt sistemi mevcuttur :
Tamamen kapalı yakıt sistemi akıtma ve buharlaşma kaybını ortadan kaldırır. LPG gaz olduğundan hava /gaz karışım oranı uygun olduğundan (hava ile iyi karıştığından) tam olarak yanar. Dolayısıyla yanma verimi yüksektir.Bu da egzostun kötü koku yaymasını engeller.
LPG ateşleme bujisinin ömrünü uzatır :
Yanma odalarında yada ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz, zira LPG’nin farklı karışımlardaki kuvvetlendiricilere ihtiyacı bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan özellikle kurşunlu benzin kullanan araç motorlarındaki bujilere nazaran daha uzun ömürlüdür.
LPG ‘li araçta karbüratör masrafı azalır :
LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör birkaç hareketi, parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdır.
LPG ile çalışan motorlarda yakıt pompası gerekmez :
LPG kendinden tazyikli olduğu için, benzinli motorlarda olduğu gibi yakıt pompasına ihtiyaç yoktur. Bu durum tamirat veya değişimden doğacak masrafları da azaltır.
LPG temiz yakıttır :
LPG saf olduğundan karter yağını sulandırmaz ve motor yağının değiştirilme süresini uzatır. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz, dolayısıyla motorun ömrünü uzatır. Motor karterini yada motorun yanma odalarını kirletmez. LPG pistonların, sekmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkartmaz.
LPG, benzine oranla doğa dostu bir yakıttır :
Kurşunlu ve kurşunsuz, eski ve yeni teknoloji tüm motorlara uyum sağlar.Yanma prosesi sonucu ortaya çıkan HC, CO ve NOX gibi zararlı atık maddeler benzine oranla daha azdır.
LPG sistemi komplike olmadığından ve çok sayıda parça içermediğinden sıklıkla bakım gerektirmez:
Lpg Sisteminin bakım zamanı daha uzun olduğu için çok daha masrafsızdır.Tamir için harcanan parayı ve zamanı azaltır.
LPG’li araçlar hem gaz ile hem benzinle çalışır :
Aracın gazdan benzine benzinden gaza geçişi araç içinde monte edilen kontrol düğmesi ile mümkün olur ayrıca belirlenen devirde geçmesi de mümkündür. Sıralı Otogaz Sistemlerine ilave edilen ısı sensörleri sayesinde sistem istenilen ısıya ulaştığında otomatik olarak benzini kesip gaza geçebilir hale getirilmiştir.
LPG kullanan taşıtların benzin kullanan taşıtlara göre performanslarında çok fazla değişiklik olmaz :
Bu durum hacimsel olarak kalorifik değerinin benzine göre düşük olmasından kaynaklanır.İhmal edilebilir.Bu dezavantajına karşılık sahip olduğu %10 oktan fazlalığı sayesinde motor vuruntusunu (detonasyon ) yapmaması önemli bir avantaj oluşturmaktadır.

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.